Опорядження дерев’яних настилів підлоги вимагає не тільки значних зусиль, при виконанні робіт, але правильного вибору лакофарбових матеріалів. Сьогодні, проблема створення покриття підлоги вимагає не тільки захисту від негативного впливу і необхідних декоративних показників, але безпеки споживача і виробника продукції. Звиклим для опорядження паркетних і дощатих підліг є нанесення лакового покриття, але чи дійсно це один із найкращих засобів підвищення декоративних характеристик і терміну експлуатації дерев’яних підлогових настилів?

За останні роки виробники лакофарбової продукції розробили екологічно безпечні і стійкі до навантаження сучасні опоряджувальні матеріали для дерев’яних настилів підлоги на основі просочувальних олій(масла) і восків.

Великий інтерес до олії і воску як альтернативі лакових покриттів пояснюється різноманіттям екзотичних порід дерева, які використовують у меблевому і паркетному виробництвах.

Як відомо, лаки погано змочують ті породи деревини, що мають у своїй структурі велику кількість природних олій. Крім того лакофарбові покриття не завжди забезпечують необхідні вимоги щодо захисних декоративних і екологічних характеристик для настилів підлоги. Тому виробникам продукції доводить заново відкривати для себе забуті технології нанесення просочувальних олій і воскових мастик.

До того ж, постійне навантаження на ноги потребує доброго відновлення і відпочинку. (Це особливо актуально для людей, які проводять на ногах весь день.) Тому структурована масивна дошка, поверхня якої має рельєфність, широко популярна в усім світі.

Масаж ступні давній метод східної медицини. Стопа людини має акупунтирні мітки пов’язані з внутрішніми органами.  При ходьбі босими ногами по рельєфній поверхні відбувається масаж стоп. Він надає благотворний вплив на весь організм. Зняття утоми, відновлення роботоспроможності в результаті розслаблення м’язів ніг, поліпшення кровопостачання і обмінних  процесів у тканинах — це  лише мала частина цілющого впливу структурованої дошки на організм людини. Якість класичного масажу залежить не тільки від інтенсивності ходьби, але і від поверхні. Дуже важливо, щоби було зручно і одночасно людина відчувала би естетичне задоволення. Структурована  поверхня забезпечує  проведення якісного масажу, і це високо ціниться лікарями.

Спеціалісти Міжнародного об’єднання фізіотерапевтів (США) переконались в її високій ефективності і користі для здоров’я. Структурована дошка для настилів підлоги відзначена сертифікатом цієї організації.

Елегантна дошка прикрасить інтер’єр будь-якої спальні, ванної, кімнати релаксації, фітнес-клубу її можна покласти біля басейну і джакузі.

Опоряджують таку дошку воском або олією, в тому числі обробляючи її , уже на заводі. Лакувати такі дошки не можна, так як оновлення лаку вимагає шліфування, що приведе до зникнення рельєфу поверхні, а відповідно, зниження важливих якісних характеристик.

Однак найбільшою популярністю, із всіх відомих настилів для підлоги, користуються паркетні підлоги. Популярність паркетної дошки, з визначеним  корисним шаром, ста­вить на повістку дня питання про збільшення експлуатаційних термінів такої продукції за рахунок відмови від використання технології лакування (шліфування і лакування) і переходу  на обробку воском або олією.
Чим віск і олія краще лаків.

Рішення про застосування олії, воску або лаку дуже відповідальне. Лак можна шліфувати і замінити, на олію або віск. Але коли підлогу покривають олією і воском, це означає, що власник уже прийняв рішення і назавжди відмовився від використання лаку на цій підлозі.

Використання масляних просочень і воскових мастик виправдано як у житлових, так і в не житлових приміщеннях з великим навантаженням (прохідністю), наприклад, у барах. ресторанах, музеях, магазинах і т.д.

При ходьбі у взутті по лакованій поверхні виникають численні дефекти у виді сколів, подряпин, тріщин, вм'ятин і т.п. Ці дефекти - наслідок того, що лаки утворить плівку, яка при великому точковому навантаженні тріскається.

Наприклад, точкове навантаження звичайного каблука-шпильки на поверхню площини складають біля 150кг/см2. Витримати таке навантаження не в змозі навіть керамічна плитка — вона швидко руйнується. Утворені мікротріщини піддаються дуже швидкому руйнуванню під дією вологи, зміні температури, сонячного світла. Такі підлоги не тільки втрачають декоративні властивості, але термін експлуатації.

При попаданні  сонячного світла на поверхню лакованого покриття численні дефекти лакування (сліди пилу, ворсинки і т.д.), а також дефекти, що виникли при експлуатації, стають особливо помітні, тому що виникає оптичний ефект відображеня.  Відбите від плівки лаку, світло попадає в «неблагополучні» місця, утворюючи півтіні, що підсилюють дефекти, особливо на напівглянцевих і глянцевих покриттях.

До того ж, товста лакова плівка накопичує статичну електрику, що виникає при ходьбі від тертя.

Масляні просочення і воскові мастики є кращою заміною лакових покрить. На відміну від лаку вони не утворять на підлозі плівки, не накопичують статичну електрику.

Як і лак, масляне просочення досить глибоко проникає в деревину, захищаючи її від води.

При прямому попаданні води водовідштовхувальні властивості лаку, олії, воску однакові: усі вони є лише гідро-, але не пароізоляторами. Якщо між планками великі щілини, то заливати їх олією або лаком безглуздо — необхідно зашпаклювати щілини і лише після цього обробляти підлогу лаком, олією або воском.

Воскова мастика на відміну від лаку і олії може заповнювати фаски дощок у місцях стиків, що служить, додатковою гідроізоляцією торця дошки. 

Після висихання сучасні масляні просочення і воскові мастики не забруднюються. У своєму складі вони мають присадки для запобігання ковзання.

Поверхню, оброблену олією і воском, як і лаковану, необхідно захищати від прямого влучення сонячних променів, низької вологості повітря і відсутності вентиляції, з часом вона може втратити свою твердість, стане м'якої, податливої.

У приміщенні необхідно підтримувати вологість повітря не нижче і не вище 65% при температурі 15-25 °С з інтенсивністю повітрообміну не менш 50 л/хв.

Якщо в приміщенні неможливо уникнути великих перепадів температури і вологості, бажано використовувати олію і віск, тому що в багатьох лаків при такому режимі експлуатації в місцях стиків виникають розривні тріщини, що погіршує зорове сприйняття.

Захисні функції навіть самої міцної лакової плівки обмежені, тому що вона піддається стиранню. Тоді як олійні просочення настільки глибоко проникають у дерево, що видалити їх з поверхні підлоги майже неможливо — навіть за допомогою циклювання.

Коли плівка лаку зношується, її залишки необхідно видаляти з поверхні дерев'яних підлоги за допомогою шліфувальних або циклювальних машин, що приводить до зменшення корисного шару паркету або дошки. При цьому необхідно враховувати: якщо в приміщенні  висока прохідність, то лакувати підлоги прийдеться дуже часто, і це приведе до передчасного зносу покриття.

Якщо ж підлоги в приміщенні мають художню цінність і їх потрібно  зберігати як можна довше, у цьому випадку прийдеться узагалі відмовитися від використання лаків.

На відміну від лаку, при повторному нанесенні олії і воску цілком знімати і видаляти з поверхні колишнє олійне або воскове покриття не потрібно. Досить заново натерти підлогу.

При утворені вм'ятин від каблуків-шпильок на підлозі просоченій олією (промасленій) їх затирають шаром воску. Світло, яке відбивається від вощеної підлоги, потрапляючи в місця дефектів, уже не утворить півтіні, тому що поверхня покриття рівна.
Вартість матеріалів для лакування підлоги обходиться споживачеві дорожче, ніж олія або віск для натирання. Це пов’язано з тим, що витрата лаку, олії і воску неоднакові.

Одного літра лаку досить  на 8-10 м2 при покритті в один шар. При цьому  лак вимагає не менш  трьох шарів, а іноді і більше.
Для надання підлогам завершеного виду досить нанести всього два шари олії або воску. Є технології, що вимагають нанесення двох шарів олії і у якості фінішного захисного покриття шар воску, тобто всього три шари.

Витрата олії залежить не стільки від щільності породи деревини, скільки від кількості вмісту розчинника в самій олії, і складає приблизно, 1 л на 15 м2 при нанесенні в один шар. Середня ступень в'язкості ( 45 % натуральної олії і 55% розчинника), при витраті - 1 л на 20 м2, олія густа, високов’язка ( 90% натуральної олії, 10% розчинника). Воску потрібно і того менше — 1 л на 50 м2 при нанесенні в один шар.

Звичайно, догляд за лаковим покриттям простіший: досить протирати його вологою ганчіркою, іноді використовуючи поліролі. Однак  максимум через 5 - 6 років поверхню підлоги доведеться заново шліфувати і покривати лаком. Звідси додаткові витрати на закупівлю лаку та оплату праці робітників.

У випадку застосування просочувальних олій і мастик повторне шліфування не буде потрібно навіть через багато років. У приміщеннях із середнім навантаженням на підлогу для догляду за його поверхнею досить раз у півроку використовувати засоби, очищення від бруду.

Підраховано, що застосування засобів, по догляду за підлогою опорядженою олією і воском, при її експлуатації, набагато практичніше і дешевше, ніж витрати на нове лакове покриття. Особливо ця різниця у витратах, помітна при догляді за приміщеннями з підвищеною прохідністю площею від 100 м2 і більше.

Витрати на проведення робіт  з використанням просочень і мастик теж значно менші, ніж при лакуванні, так як лакування вимагає добрих професійних навичок від паркетника (при роботі з лаками виникає велика кількість дефектів), ніж натирання, яке у стані зробити простий ремісник, сам замовник або члени його родини.

Олія і віск приваблюють не тільки простотою у роботі і своєю дешевизною, але і мінімальними термінами при створенні покриття. Тоді як лаком підлоги покривають не менше ніж у три шари, на що потрібно дві-три доби. Кількість шарів може бути і більшою — відповідно збільшиться час на виконання робіт.

Олію і віск наносять у два шари незалежно від навантажень на підлогу у приміщенні. Через 24 години після нанесення останнього шару по підлозі вже можна ходити.

Ця різниця за часом особливо помітна при виконанні великих обсягів робіт  і там, де підрядчик обмежений у термінах.

При нанесенні лаків на підлогу екологічна обстановка в приміщенні в момент покриття теж залишає бажати кращого. Якщо в момент лакування в приміщенні  перебувають люди (наприклад,  музеях, офісах і т.д.) приходиться використовувати лак з мінімальним запахом, виготовлений на водній основі. Однак міцність такого лаку значно нижче, ніж у безводних лаків. Тому в приміщеннях з великими навантаженнями водні лаки доводиться часто обновляти, що не завжди зручно. Високостійкі безводні лаки токсичні і вимагають спеціальних засобів захисту для паркетників у момент проведення робіт.

Олія і віск —екологічно безпечні продукти. До складу олії в малій кількості входять м'які високо очищені розчинники (уайт-спирит), які не мають різкого запаху. Віск це суміш натурального бджолиного воску з рослинними оліями, що не містять розчинників.
Олія і віск містять приємні ароматичні добавки (цитрусову, квіткову та ін.). Тому при роботі з воском і олією не потрібні спеціальні засоби захисти органів дихання, і натирання та догляд можна робити без евакуації людей. Це дуже зручно і вважається головною перевагою перед лаками.

Підлоги, покриті лаком, у випадку появи подряпин і потертих місць, як правило, вимагають перешліфуваиия у всьому приміщенні, що не потрібно виконувати, якщо підлоги оброблені олійним просоченням і захисним восковим шаром. Для запобігання цих дефектів на поверхні воскового або олійного шару досить застосувати засоби догляду за воском або олією. Технічно це зробити набагато простіше та економніше. Висока ремонтна здатність воскового покриття робить його більше ефективним, у порівнянні з лаковою плівкою.

Естетичні властивості воску й олії не гірше від лаку. Прозорість мастик і просочень забезпечується високим ступенем очищення складових компонентів. Очищення забирає жовтизну, запобігає мутність покриття. Висока прозорість композиції передає особливості пиляння деревини, її породи, оптичні властивості деревини при попаданні сонячних променів на поверхню. Ступінь блиску воску і олії може бути різною: матовою, шовковисто-матовою, напівматовою, напівглянцевою, глянцевою.

Найпростіше доглядати за матовим і шовковисто-матовим покриттям, на поверхні якого не видно ні жиру, ні подряпин. Напівматові і глянсові покриття підвищують ефектність приміщення, але вимагають частішого використання спеціальних засобів, для очищення.

На відміну від лаків олія і віск у більшості випадків «підпалюють» деревину, тобто роблять її темнішою.

Усі західні виробники воскових мастик і масляних просочень виходять з того, що олія і віск можуть «підпалювати» деревину лише в дуже незначному ступені. Підлоги з червоного дерева стають темно-коричневими, а породи шоколадного відтінку ( палісандр, морений дуб) - чорного. Рожевий бук, оброблений олією, здобуває «теплий» і приємний бежево-розовий відтінок. Світлі породи (клен, ясен, граб) і дуб сутеніють незначно і візуально виглядають так само, як покриті лаком.

Ступінь потемніння залежить від самої оброблюваної деревини: чим вона темніша була спочатку, тим більш темним вийде підлога після обробки. Запобігти    «підпалювання» можна за допомогою ґрунтовок, у  т.ч. на нітрооснові.

Як і лак, олію і віск можна тонувати. Найбільш розповсюджені  відтінки: слонова кіста, сріблясто - сірий, липовий, колір морської хвилі, горіх, каштан, дуб, палісандр, тик, антрацит, лосось, морений дуб і т.д.

Тонування використовується для  того, щоб уникнути зміни кольору породи під впливом безбарвної олії, «підпалювання»  деревини. При цьому можливе тонування, як першого, так і останнього шару. При використанні тонованої олії і воску потрібно пояснити замовникові, що кожна порода дерева унікальна. Тому спочатку проводять узгодження зразків, щоб замовник сам визначив насиченість кольору і необхідний відтінок. Крім того, варто пояснити замовникові, що хоча професійно пофарбована поверхня підлоги в цілому досить рівномірна, з технічних причин неминучі невеликі колірні відхилення, наприклад, унаслідок різної сили натиску на пензель (валок) або підвищеної концентрації фарби в заглибленнях.

При будь-якому фарбуванні з високою концентрацією барвника неминуча поява розходжень у насиченості кольору: якісь ділянки стають темніше, якісь світліше. Це пов'язано з різним ступенем пористості різних ділянок деревини. При фарбуванні в залежності від концентрації барвника розходження в кольорі, що присутній в натуральній деревині, може підсилюватися, а може і зменшуватися. Тонування також можлива при додаванні готового концентрованого барвника на основі олій і штучних смол у потрібній пропорції . При додаванні барвника у твердий віск його необхідно розігріти і довести до рідкої консистенції. Оскільки розігрівати віск не завжди зручно, можна скористатися вже готовою сумішшю, що є в продажі. Олія розігріву не вимагає і вводити в неї барвник просто. Наносити суміш бажано відразу після готування, інакше барвник може випасти в осад.

Відновлення тонованої олії і воску не вимагає від замовника перешліфування підлоги, як у випадку з лаковою композицією.
До числа переваг мастик і просочень можна віднести і те, що вони не володіють клейкими властивості. Якщо під час нанесення олія або віск потраплять у щілину між паркетними планками, то ці планки не склеяться один з одним.

Мастики й олії використовують в основному тоді, коли немає потреби перешкоджати природному процесові зміни геометрії окремих паркетних планок у приміщеннях унаслідок сильних вібраційних навантажень, перепадів температури і вологості повітря.

Наприклад, для покриття дощатої підлоги, торцевого або паркету, покладеного на внутрішніх системах опалення, підліг, що плавають, паркету з «нервових» порід, що швидко реагують на зміну вологості повітря в приміщенні, підліг у спортзалах і т.д.

До недоліків масляних просочень потрібно віднести їхню особливу чутливість до умов сушіння при підвищеній температурі повітря (при роботі центрального опалення, відсутності вентиляції) і опорядженої поверхні (при нагріванні підлоги через освітлення сонячними променями, внутрішніх систем опалення, відсутності шторів на вікнах). У таких випадках можна зіштовхнутися з великим уповільненням процесу висихання олії. Одночасно повинен бути забезпечений приплив свіжого повітря.

Оскільки для висихання олії потрібний кисень, необхідно стежити, щоб олія не наносилася у великій кількості. При нанесенні дуже товстих шарів настає момент, коли олія перестає всмоктуватися і залишається на поверхні. Тому її наносять рівномірно, уникаючи виникнення надлишків.

Плямистість при покритті виникає через вміст у деревині природних олії, смол або дубильних речовин. Такі породи, як дуб, модрина, олива, іроко, дуссіе, мербау, томплінг, урга, кулін, тік, улін, балау, лапачо, морений дуб можуть викликати уповільнення процесу висихання олії. У цьому випадку поява плямистості стає більш ймовірною. Олія, злегка підігріта на водяній бані, краще проникає в пори деревини.

Варто мати на увазі, що при підвищенні  температури підлоги через освітлення сонячними променями олія стає клейкою. Щоб усунути ефект, що клеїть, підлогу, оброблену олією, натирають шаром воску.

Олії для просочування і воскові мастики: властивості і особливості застосування.

Розрізняють олійні просочення з великою кількістю розчинника (75% розчинника і 25% олії), середні по ступені в'язкості (45% натуральної олії і 55% розчинника) і густі (90% натуральної олії і 10% розчинника).

На ринок надходить олія переважно штучного походження зі значним змістом парафіну. Розчинником є уайт-спирит. Воскові мастики підрозділяються на тверді (пастоподібні) і рідкі, на розчинниках (скипидар) і без розчинників.

В даний час віск виготовляють із синтетичних парафінів і натуральних восків рослинного і тваринного походження з протиковзаючими добавками і добавками рослинних олій.

У більшості випадків нанесення олійних просочень і воскових мастик відбувається в холодному стані, тому що існує реальна небезпека загоряння олії і воску при сполученні з деревним пилом або обтиральним матеріалом через перегрів внаслідок окислювання. При нанесенні віск і олія не повинні вступати в реакцію зі шпаклівкою і розчиняти неї, викликати короблення паркетних планок у торцях.

У виробництві використовують, як правило, густі і середні за ступенем в'язкості олії — так звані, що висихають і напіввисихають.

Олія з великою кількістю розчинника дуже рідка і до кінця не висихає, тому використовується в основному, як засіб для догляду за підлогами, обробленими густими і середніми за в'язкістю оліями. Глибоко проникаючи в деревину, рідка олія обновляє і відновлює захисні властивості просочення.

На невеликі поверхні олійне просочення можна наносити м'яким гумовим шпателем, валком, широким пензлем або полірувальним тампоном. Практика показує: олію краще наносити в одному напрямку, а розрівнювати перпендикулярно. Особливо якісну поверхню можна одержати, якщо наносити олію пензлем, а розрівнювати валком.

У великих приміщеннях рекомендується застосовувати одно дискову шліфувальну машину і виконувати кілька проходів. У цьому випадку нанесення здійснюється одночасно двома паркетниками, один із яких робить обробку підлоги олією, а інший - полірування. 
При обробці поверхні вроздріб олію наносять «у наклад», щоб уникнути видимих меж нанесення. Одно дискові шліфувальні машини (типу Columbus) дозволяють ефективно наносити як олійне просочення, так і воскову мастику. Крім того, ці машини можна використовувати для очищення і догляду за просоченими або навощеними покриттями.

Для нанесення просочень і мастик машини оснащуються спеціальними щітками (падами) зі штучних матеріалів з нейлоновим або поліефірним ворсом. Для різних стадій (очистки, нанесення, полірування) використовуються щітки з волокон різного діаметру із ворсом різної щільності.

   Після нанесення першого шару олії поверхні дають просохнути, потім її починають полірувати. Час на усмоктування і сушіння першого шару коливається від 5 хвилин до 6 годин у залежності від ступеня в'язкості олії, породи дерева і вбираючої здатності деревини.

   Між нанесенням олії і поліруванням не повинно проходити багато часу, тому що початок процесу висихання значно ускладнить полірування і на поверхні можуть залишитися дефекти.

У момент  полірування надлишок олії повинен бути ретельно вилучений з підлоги до одержання цілком сухої поверхні. Для цієї мети можна використовувати, плоскошліфувальну машину з білим падом, під яким прокладається добре вбираюча, безбарвна, чиста бавовняна тканина. Тканину необхідно періодично міняти (у міру всмоктування олії).

Після завершення полірування потрібно почекати 30—40 хвилин, і якщо на поверхні підлоги місцями виступила олія у вигляді блискучих смужок на стиках дощок (планок) чи блискучих крапок, то процедуру полірування варто повторити до повного видалення зайвої олії.

Практика показує, що для густої олії досить одного-двох таких циклів, для олії середньої в'язкості - від двох до чотирьох циклів.  Якщо після нанесення першого шару поверхня набуває різного блиску, це означає, що просочення потрібно повторити.
При нанесенні занадто товстого шару олії виникає небезпека неповного висихання й утворення зморшкуватої поверхні.
Олійні просочення наносяться від одного до трьох разів у залежності від всмоктуючої здатності деревини.

Весь цикл робіт з нанесення олії на об'єкті або в будь-якому окремому приміщенні повинен, по можливості, повністю виконуватися протягом одного робочого дня. Після завершення полірування по підлозі не можна ходити протягом мінімум 12 годин. Через 12—14 годин підлогу можна додатково відполірувати відповідно до інструкції по застосуванню олії. При недостатньому провітрюванні, низьких температурах, підвищеній вологості, якщо нанесено занадто товстий шар, час висихання може значно збільшитися.

Якщо технологічний цикл не був цілком витриманий, і наступного дня на підлозі з'явилися «блискітки» затверділої на поверхні олії, їх можна видалити однодисковою машиною, в особливо «важкому» випадку — шліфувальною шкуркою зернистістю 180—150. Після чого підлогу при необхідності варто протерти розріджувачем і ще раз олією, яку потім потрібно розполірувати (утерти) насухо. Через 24 години по підлозі можна акуратно ходити. До повного навантаження (наприклад, встановлювати меблі) підлогу бажано витримати 3—4 доби, щоб олія в порах деревини остаточно затверділа.

Воскові мастики можна наносити на добре відшліфовану поверхню без використання ґрунтовок. Деякі виробники рекомендують використовувати під свій продукт фірмову ґрунтовку, що виконує функцію просочення і поліпшує зчеплення воску з основою.
У випадку застосування двохкомпонентної композиції (олія + віск) переходити до нанесення на олію другого типу покриття - воскової мастики можна тільки після того, як підлога придбає рівномірний блиск.

Кінцевий шар олії можна натирати восковою мастикою за умови, що в описі продукту є відповідну вказівку. (Варто мати на увазі, що через значну слизькість і клейкість свіжо нанесеного олійного просочення існує реальна небезпека одержати травму при падінні.) Віск наноситься широким нержавіючим металевим шпателем із закругленими краями або пластмасовим шпателем. Невеликі поверхні можна обробляти складеним шматком тканини, тампоном, лляним тампоном. Рідка мастика наноситься тим же інструментом, що і олія.

Оскільки твердий віск при рухах розм'якшується, для його захоплення з ємності потрібно без тиску зробити колоподібний рух по поверхні воскоподібної маси. У результаті мастика розм'якшується, і потрібна її кількість перейде на інструмент.

Після цього колоподібними рухами віск наносять тонким рівним шаром на поверхню підлоги. При цьому необхідно стежити, щоб шар був як можна тонший. Підвищена товщина шару приводить до значного уповільнення висихання.

Мастики, які наносяться холодним способом, мають меншу глибину проникнення, ніж нанесені гарячим способом. В іншому тактика полірування воску схожа з тактикою натирання підлоги олією.

Проблема сумісності восків і олій від різних виробників по окремості й один з одним вирішується в такий спосіб.
З опису продукту необхідно визначити його хімічний склад. При цьому необхідно звернути особливу увагу чи має олія або віск розчинники.

Як правило, продукти, що мають однакові за складом розчинники сумісні. Якщо обидва продукти не мають у своєму складі розчинників, вони теж сумісні.

Не можна наносити олію і віск із розчинниками на аналогічний продукт без розчинників, тому що є велика імовірність, що розчинники розчинять попередній шар покриття. Олію і віск без розчинників можна наносити на аналогічний продукт із розчинниками, тому що імовірність порушення адгезії в цьому випадку незначна.

Сумісність мастик і просочувальних олій варто перевіряти експериментально, тобто на зразку.

Необхідно уникати часткового нанесення іншого продукту на вже покриту поверхню. Це може привести до того, що навіть при нормальній сумісності покриття буде плямистим через різний ступінь очищення і блиску продукту.

Із існуючих матеріалів для опорядження підлоги можна відзначити двохкомпонентну композицію(олія + віск) виробництва Австрії: Сlаssіс-Ol High-Solid (олія) і Сlаssіс Top-Wachs  (віск). Олія густа (розчинників менше 5%), наноситься шпателем, але не валком і не пензлем. Віск твердий з мінімальним вмістом розчинників. Обидва компоненти можна використовувати разом і окремо.

Цікава олія для глибокого просочення, виготовлене на базі розчинників, середньої в'язкості — Classіc-Ol Rustikal. ЇЇ можна тонувати спеціальним фірмовим барвником Classіc-Ol Colorant, що здатний передавати більш як 10 кольорів.

Глянцевий твердий віск — паста Polіsh Шведської фірми Воnа з невеликою кількістю розчинника (уайт-спіріту) давно зарекомендував себе на ринку. Під нього може застосовуватися ґрунтовка — лак – просочення D-5 цієї ж фірми. 

Широке застосування одержала система олій Carls фірми Воnа. Основа - натуральна твердіюча таллова олія з  додаванням в якості розчинник уайт-спіріту, що не містить ароматичних вуглеводнів.

Таллова олія (інші назви: соснова олія, смоляна олія, таллоль) — це рідка натуральна смола темного кольору, одержувана як побічний продукт у процесі виробництва целюлози з деревини хвойних порід. Воно являє собою приблизно рівну кількість жирних і смоляних кислот і традиційно використовується у виробництві каніфолі, оліфи, лаків і фарб. Таллова олія володіє високими бактерицидними властивостями. Просочена нею деревина стійка до дії бактерій і утворенню грибків, цвілі.

Густа матова олія Carls 90 містить 10% розчинників. Воно може застосовуватися самостійно і у комплекті з напівматовим пастоподібним воском Carls HS Wax. Віск не містить розчинників, захищає від механічних навантажень, бруду і вологи.

Олія Carls 45 - матова, середньої в'язкості, містить 55% розчинників. Застосовується самостійно, без подальшого нанесення воску.

Рідка олія Carls 25, що містить 75% розчинників, застосовується як засіб при догляді за підлогами, обробленими олією 90 і 45. Вона очищає підлоги, глибоко проникаючи в деревину.

    При правильно обраній тактиці догляду за підлогами, обробленими масляним просоченням або восковою мастикою, термін їхньої служби практично не обмежений. Така підлога прослужить вам, вашим дітям і онукам вірою і правдою.  
  
Але головне - за весь цей час ви і ваша родина будете урятовані від негативного впливу при емісії шкідливих газів із розчинників, формальдегіду, від необхідності постійно запрошувати до себе робітників для підтримки зовнішнього вигляду покриття підлоги. Не потрібно буде переїжджати з квартири, рухати меблі, вдихати пил від шліфування і запах лаку. Використовуючи сполуки, що чистять, не потребуючі полірування, ви зможете доглядати за підлогою без особливих зусиль, протираючи його ганчіркою.

Краса поверхні підлоги залежить тепер тільки від вас!


Лариса Яремчук, доцент Національний лісотехнічний університет України
За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

варіанти еко матеріалів, рекомендованих для обробки АпіХати:
AURO    (німецький виробник) (Характеристика,  та   Пропозиції )